Партнери


Лічильник

Ми в соцмережі

facebook-icon
Пошук

Вентиляція в лазні як важливий фактор

ЛазняПри будівництві будь-якої лазні рано чи пізно виникає питання: як зробити вентиляцію в лазні таким чином, щоб вона прослужила максимально довго, а не згнила років за 6, за 7?

І дійсно, деревина в лазні постійно піддається різним агресивним впливам, перепадам температур і вологості. Важливим чинником, який впливатиме як на термін життя лазні, так і на якість її експлуатації – це вентиляція в лазні. Отже, не будемо більше зволікати і підійдемо до питання вентиляції лазень впритул. Почнемо з того, що конвекція, тобто циркуляція повітря відбувається в лазні за рахунок руху холодного і гарячого повітря.

Гаряче повітря дуже легке – воно завжди рухається вгору, ось чому під стелею завжди гарячіше. А ось холодне повітря навпаки – йде вниз. З цим – розібралися. Тепер необхідно врахувати, що лазня може знаходитися в декількох режимах: режим роботи, режим провітрювання і режим очікування. Отже, під час топки гарячі потоки повітря народжуються з печі і спрямовуються під стелю парилки. А піч потребує постійного підживлення прохолодним повітрям. Зазвичай це повітря надходить в парну через щілини між дверима і дверною коробкою і стіною (і самим полотном дверей). Тому двері в парну повинні розташовуватися якомога ближче до пічної топки, таким чином, повітря в парилці і передбаннику не буде остигати.

Схема вентиляції лазні

Схема вентиляції лазні

Тепер принцип циркуляції більш-менш зрозумілий. Залишилось розібратися, як повітря виходить з парилки, і які бувають проблеми з цим пов’язані. Отже, після того як ми з задоволенням попарилися в лазні, вологість у парильні підскакує до межі і з’являється небезпека того, що дерево цю зайву для себе вологість вбере Щоб цього не сталося, в стіні лазні робиться спеціальна віддушина, завдяки якій і буде здійснюватися вентиляція в бані. Цю віддушину потрібно виконати під стелею в протилежній по відношенню до дверей стіні. Діаметр віддушини – приблизно 10 сантиметрів. Після парилки необхідно відкрити двері в парну і залишити лазню у відкритому стані приблизно на 24 години, щоб з лазні вийшло гаряче вологе повітря, щоб вона провітрилася й просохла. Така процедура обов’язкова після кожного походу в лазню. Частина повітря повинна змінюватися в парилці і в режимі роботи, тобто, під час безпосереднього парення. Повітря в парній циркулює завдяки віддушині, димоходу і дверям. Існують навіть спеціальні щілини між порогом і полотном біля дверей спеціально для цієї мети.

Схеми вентиляції лазні

Схеми вентиляції лазні

Існують різні схеми вентиляції лазні, у статті представлені загальні принципи

Ще один важливий елемент системи вентиляції – димар. При режимі провітрювання парної, гаряче повітря буде навіть краще виходити через трубу, ніж через віддушину. Таким чином, провітрювання лазні можна прискорити, відкриваючи димохід (заслінка і дверці печі мають бути відкриті). Такий пристрій вентиляції в лазні здійснюється найпростіше і широко використовується у звичайній російській лазні. Нерідко доводиться спостерігати таку картину: стали лазню затоплювати – в результаті повна парна диму. Це відбувається через те, що повітря в парній холодніше, ніж на вулиці. У результаті різниці температур в трубі утворюється своєрідна пробка з холодного повітря. Саме через неї дим не може нормально вийти назовні. У пічних трубах зазвичай передбачено отвір для видалення золи, можна просто спалити в ньому небагато паперу – це вирішить проблему. Або можна гарненько провітрити лазню, щоб різниця температур зникла. Вищеописана вентиляція лазень називається природною, саме вона характерна для російських лазень.

 

Відповісти