Партнери


Лічильник

Ми в соцмережі

facebook-icon
Пошук

У технічній документації, що супроводжує побутові кондиціонери з реверсивним циклом, можна вивчити діапазон температур, допустимий для експлуатації кондиціонера. Нижня межа не знижується за відмітку -5С для режиму холоду, а верхня межа на позначці 0С. Якщо не виконувати цих обмежень, як позначиться це на кондиціонері? Чи можна експлуатувати пристрій на холоді? Часто ці питання задають власники кондиціонерів.За словами виробників, в зимовий час кондиціонери краще піддати консервації.

Це комплекс заходів:

1) конденсація холодоагента в зовнішній блок, що складається з ряду операцій:

- підключення до сервісного порту манометричного колектора,

- установка режиму «холод»,

- замикання вентиля рідини компресорно-конденсаторного блоку,

- при всмоктуючому тиску нижче атмосферного замикання газового вентиля,

- відключення манометричного колектора.

Ці дії допоможуть запобігти втрати холодоагенту через нещільність зовнішньої фреонової магістралі, блокування або відключення ланцюгів запуску компресора, що забороняє несанкціонований запуск.

Як вчинити, якщо кондиціонер потрібен і взимку, але є ризик його поломки в зимовий час? Розберемося в процесах, що відбуваються всередині пристрою при низьких температурах.

Побутові кондиціонери не генерують тепло або холод, а перекачують їх з одного простору в інше, будучи, по суті, тепловими насосами. Для переміщення тепла використовуються речовини – холодоагенти. Через повітряні теплообмінники здійснюється обмін теплом між холодоагентом і навколишнім повітрям.

Цей процес відбувається за схемою:

1) тепло поглинається холодоагентом;

2) холодоагент перекачується в інший теплообмінник за допомогою компресора;

3) в повітря скидається акумульоване через теплообмінник холодоагентом тепло.

Продуктивність цього процесу, що відбувається у пристрої, залежить від особливостей конструкції і температури повітря, що проходить через теплообмінник. При зниженні температури навколишнього повітря продуктивність пристрою різко знижується. При роботі в холодному режимі теплообмінник виявляється надто великим, а при теплому режимі – надто малим.

Виникають і проблеми іншого роду:

- холодильна машина знижує продуктивність;

- збільшується час перехідного режиму роботи холодильної машини;

- в картер компресора потрапляє рідкий холодоагент;

- проблематично відводити дренаж.

Всі ці неприємності мають серйозні наслідки. Зупинимося на них:

- зниження холодопродуктивності агрегату

- обмерзання внутрішнього блоку та як наслідок зниження продуктивності, небезпека гідроудару, пошкодження компресора

- стікання конденсату по теплообміннику, покритому льодом повз дренажну ванну та викид його в приміщення (порушення роботи системи відведення конденсату)

- небезпека теплового пробою ізоляції, регулярне спрацьовування теплозахисту, слабке охолодження двигуна компресора

- небезпека пошкодження пластмасових деталей з-за підвищеної температури нагнітання компресора

- небезпека гідравлічного удару при включенні компресора через вскипання холодоагену, що натік в компресор.

- обмерзання дренажної магістралі

Вирішити ці неприємні проблеми можна, купивши зимовий комплект кондиціонера. У нього входять:

1) Сповільнювач швидкості обертання вентилятора.

Він запобігає зниженню продуктивності компресорно-конденсаторного блоку шляхом зменшення повітряного потоку, що проходить через теплообмінник. Чутливий давач контролює температуру конденсації, регулятор швидкості обертання вентилятора обдування теплообмінника є виконавчим елементом. Сповільнювач підтримує задану температуру конденсації, попутно усуваються обмерзання внутрішнього блоку, мала продуктивність кондиціонера та інші причини, пов’язані з перерозміреністю теплообмінника компресорно-конденсаторного блоку.

2) Нагрівач стартера компресора

Він перешкоджає пошкодженню компресора при холодному запуску. Як тільки зупиняється компресор, включається нагрівач стартера, встановлений на ньому. Ця температурна різниця, навіть невелика, перешкоджає натіканню в картер холодоагенту. Холодоагент не закипає, і масло не стає густим.

3) Дренажний нагрівач.

Він вирішує проблему відведення з пристрою конденсату, у разі виведення дренажу назовні. Існує кілька типів, які умовно можна розділити на 2 групи за принципом установки: а) дренажні нагрівачі, що встановлюються всередині дренажної магістралі і б) дренажні нагрівачі, що встановлюються ззовні дренажної магістралі.

Які проблеми можуть виникнути при роботі кондиціонера з реверсивним циклом в теплому режимі при мінусовій температурі?

Кондиціонери перекачують тепло в приміщення з двох джерел. Перше джерело – зовнішнє повітря. Другий – нагрівання від електричного двигуна компресора і тепло від стиснення.

Перше джерело знаходиться в прямій залежності від зовнішньої температури, воно й визначає всі серйозні наслідки. Для потрібної температури перекачування тепла необхідна відповідність температури фазового переходу холодоагенту певної константи, що називається повним перепадом.

Які процеси відбуваються всередині пристрою при температурі близько нуля градусів?

У нормальних температурних умовах процес переносу встановлюється нижче за температуру навколишнього повітря на величину повного перепаду, а це для побутових кондиціонерів близько 5-15 градусів. Таким чином, вже при плюс п’яти градусах температура випаровування є від’ємною. Це стає причиною покриття теплообмінника інеєм, погіршення теплообміну з повітрям, падіння температури випаровування та зростання повного перепаду температури. Продуктивність кондиціонера також падає, тому що залежить від тиску і температури випаровування. Потужності теплообмінника, покритого інеєм, не вистачає для випаровування рідкого холодоагенту, який надходить до нього, і холодоагент починає всмоктуватися в компресор.

Чим це загрожує кондиціонеру?

Оскільки в роботу періодично включається система відтаювання зовнішнього блоку, усередині компресорно-конденсаторного блоку утворюється лід, від цього блокуються і згодом руйнуються лопатки вентилятора.

У магістраль всмоктування потрапляє рідкий холодоагент, який не випарувався в теплообміннику, потім по ланцюжку проникає в віддільник рідини і всередину компресора, тим самим викликаючи гідравлічний удар.

Компресор перегрівається, а потім обмерзає, якщо всередину корпусу потрапив рідкий холодоагент.

Усі ці аварії відбуваються з однієї причини – занадто низької продуктивності теплообмінника при низьких температурах. Ефективних засобів для підвищення цієї продуктивності, на жаль, не існує. Тому експлуатувати кондиціонер в теплому режимі при температурі нижче нуля категорично забороняється.

Підсумувавши вищесказане, робимо висновок:

Експлуатувати кондиціонер взимку слід виключно методом консервації.

При гострій необхідності запускати в режимі «холод» можна лише за наявності зимового комплекту.

Відповісти