Партнери


Лічильник

Ми в соцмережі

facebook-icon
Пошук

Стабілізатор напруги грає істотну роль у захисті обладнання від всіляких відхилень параметрів електричної мережі. Але чи можна ще й економити електроенергію, застосовуючи стабілізатор напруги? Вияснимо це питання. З різних причин в наших електричних мережах напруга може істотно відрізнятися від номінальної напруги, причому як в одну, так і в іншу сторону. Припустимо, напруга в мережі 220V. Всі навантаження, включені в електричну розетку, відчувають себе комфортно і працюють відповідно до своїх технічних характеристик.

Стабілізатор напруги в цьому ідеальному випадку (напевно, не існує в нашій природі) не потрібен. Спробуємо все-таки підключити стабілізатор напруги і переконаємося, що він являє собою трансформатор з коефіцієнтом трансформації 1:1; на виході стабілізатора (також як і на вході) напруга дорівнює 220V. Нічого не змінилося. Лічильник електроенергії «не помітить» присутності ідеального стабілізатора напруги. Однак, стабілізатор напруги володіє невеликим, але кінцевим внутрішнім опором, що визначає втрати в розглянутому пристрої. У хороших стабілізаторів ККД становить близько 95%, при цьому 5% потужності – прямі втрати самого пристрою. Для стабілізатора напруги потужністю в 12кВт (поширена модель) втрати становлять 600Вт. Для трифазного стабілізатора 36кВт – відповідно 1800 Вт. За своєю суттю втрати – це нагрівання навколишнього середовища. Цей «обігрівач» майже в 2 кіловати (в останньому прикладі) користувач не купував, але повинен знати про його існування. Робота цього «обігрівача» обумовлена фізичними законами, які поки ніхто не зміг скасувати. Тому навіть в ідеальному випадку (напруга в мережі дорівнює точно 220V) економії енергії не виходить.

Тепер інший приклад: напруга в мережі менше (а іноді істотно менше) 220V, наприклад 180V. Дуже поширене явище в заміських будинках і дачах. Картина сумна. Тьмяне світло освітлювальних приладів. Компресори холодильника страшно гудуть, гріються і ніяк не хочуть запускатися, погрожуючи влаштувати пожежу. Кондиціонери не працюють. Насос не подає воду зі свердловини. Охоронна система переходить на резервне живлення. Електричний чайник закипає через годину … При такій обстановці природа за вікном вже не тішить. Що робити? Господар купує стабілізатор напруги, встановлює його і отримує те, що хотів: у всіх розетках будинку – заповітні 220V, техніка зітхає з вдячністю і починає справно виконувати свої функції. Але як справа йде з економією електроенергії? Ми будемо платити менше в порівнянні з описаним вище випадком 180V? Ні. Так само, як і у випадку 220V. Коли стабілізатор підніме напругу на навантаженні до 220V, струм на вході стабілізатора збільшиться пропорційно збільшенню напруги. Чому? Тому що працює закон збереження енергії. Якщо допустити, що стабілізатор – ідеальний і сам нічого не споживає, закон збереження енергії говорить, що потужність (добуток струму та напруги) на вході стабілізатора повинна бути рівна потужності на виході. У добутку струму на напругу перший співмножник збільшиться рівно настільки ж, наскільки зменшиться другий. Тобто знижена напруга в мережі буде скомпенсовано збільшенням споживаного струму. Лічильник буде працювати так, як якщо б напруга в мережі була 220V. Економії енергії в даному випадку немає (більше того, в порівнянні з ситуацією до установки стабілізатора ми будемо платити більше).

Аналогічні міркування можна провести для випадку, коли напруга в мережі більше 220V, наприклад 260V. Теж буває часто-густо. Картина в будинку інша, але не менш сумна, ніж перша. З джерел вторинного живлення сиплються іскри, автомати на ввідному щитку постійно вибиває, на звалищі виявляється дорогий плазмовий телевізор, і до нього швидко перебирається інша побутова техніка. Але чомусь саме цей випадок дуже люблять ті, які говорять про зниження енергоспоживання при встановленні стабілізатора напруги. Як у цьому випадку справа йде з економією електроенергії? Ми будемо платити менше в порівнянні з описаним вище випадком 260V? Коли стабілізатор опустить напругу на навантаженні до 220V, струм на вході стабілізатора зменшиться пропорційно зменшенню напруги, відповідно до згаданого вище закону збереження енергії. Потужність (добуток струму на напругу) на вході стабілізатора буде дорівнювати потужності на його виході. У добутку струму на напругу перший співмножник зменшиться рівно настільки ж, наскільки збільшиться другий. Тобто підвищена напруга в мережі буде скомпенсовано зменшенням споживаного струму. Лічильник буде працювати так, як якщо б напругу в мережі була 220V. Звичайно, в даному випадку ми будемо платити менше, ніж без стабілізатора.

Два слова про освітлення. Якщо в будинку застосовуються звичайні лампи розжарювання, то вони є найбільш помітним індикатором того, що напруга в мережі не відповідає нормі: або тьмяне світло, або дуже яскраве, або неприємне мерехтіння. Іншу картину ми бачимо при використанні сучасних енергозберігаючих ламп: будь-яка спостережлива людина зауважить, що такі лампи горять однаково практично при будь-якій напрузі. Це пов’язано з тим, що вони виконані на джерелах живлення з подвійним перетворенням. Тому при зміні напруги живлення споживана потужність від мережі не змінюється, що при 220V – 20Вт, що при 160V – 20Вт. «Заощадити» тут не вийде.

Все вищесказане відноситься до випадку правильного вибору місця підключення стабілізатора напруги, а саме після лічильника електроенергії. Підключення стабілізатора напруги, як і будь-якого навантаження, до лічильника ми не розглядаємо, оскільки воно є незаконним. Можливо, при деяких режимах роботи стабілізатора, включених до лічильника, можливе отримання «економії», але це тема для обговорення в колі умільців, які змушують обертатися електричний лічильник у зворотний бік.

І останнє. Описані вище два випадки постійно зниженої і постійно підвищеної напруги мережі в чистому вигляді зустрічаються, але рідко. Частіше бувають плавні або стрибкоподібні відхилення напруги то в одну, то в іншу сторону від 220V. При цьому в інтернеті багато посилань на дані про те, що в переважній кількості випадків (87% всіх пригод в електромережі) відбуваються саме короткочасні пониження напруги.

Підіб’ємо підсумки. У більшості випадків не можемо розраховувати на економію електроенергії за допомогою стабілізаторів напруги. Строго кажучи, навпаки: сам стабілізатор напруги є ще одним споживачем енергії поряд з іншими електроприладами в будинку. Стабілізатор потрібен зовсім для іншого: для довгого життя і правильної роботи всього того, що включається в розетку. Це головне завдання, з якою хороші моделі стабілізаторів напруги чудово справляються.

Джерело - http://energolider.com.ua

Відповісти